Jetzt läuft: NEU Kama von Anjella feat. Harmonize

Mecz na wodzie

Wasserschlacht in Frankfurt zwischen Polen und Deutschland

Encyclopaedia Polonica

Miał być pierwszym polskim zwycięstwem nad niemiecką reprezentacją. W historii zapisał się jednak jako mecz na wodzie, czyli Wasserschlacht.

Sepp Maier und mehrere polnische Spielr im Kmapf um den Ball

W 1974 r. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbywały się w RFN oraz w Berlinie Zachodnim. Mocna drużyna gospodarzy pod wodzą kapitana Franza Beckenbauera chciała obronić mistrzowski tytuł. W drużynie biało-czerwonych grały takie gwiazdy, jak: Grzegorz Lato (król strzelców turnieju), Robert Gadocha, Kazimierz Deyna, Andrzej Szarmach, Władysław Żmuda. Bramki bronił niezapomniany Jan Tomaszewski.

Rozpoczęcie meczu zaplanowano na 17:00. Jednak krótko przed pierwszym gwizdkiem ulewa zamieniła murawę w jezioro. Wyposażeni w walce, łopaty, taczki i pompy porządkowi wkroczyli na boisko.

Z półgodzinnym opóźnieniem odgwizdano początek starcia. W następnych 90 minutach piłkarze rozpryskiwali wodę na każdym kroku, ślizgali się na mokrej murawie i potykali o góry błota. Namoknięta piłka zatrzymywała się w kałużach. Polska drużyna grała nowoczesną i szybką piłkę, jednak mimo obronionego przez Jana Tomaszewskiego karnego, szczęście stało po stronie Niemców.  W 76 minucie strzał Gerda Müllera, jako jedyny gol w całym meczu, zapewnił Niemcom wejście do finału.

"Encyclopaedia Polonica” to cykl poświęcony kulturze i historii Polaków w Niemczech. Cosmo Radio po polsku i Porta Polonica przypominają w nim wydarzenia, miejsca i postaci, które stały się częścią historii obu krajów. Leksykon dostępny jest także na stronach Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech Porta Polonica w Bochum.

Stand: 24.04.2020, 17:44